Rady do začátku Rady do začátku

Rady do začátku

Opouští-li dítě důvěrné rodinné prostředí poprvé, je vhodné jej na mateřskou školu připravit. Každé z nich přijímá změnu individuálně a proto je třeba tuto situaci také tak vnímat. Neexistuje šablona, podle které bychom adaptaci dětem usnadnili stejným způsobem. Na základě dlouholetých zkušeností však nabízíme rodičům určité náměty, kterými mohou vstup do MŠ dětem zjednodušit.

• Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu se rozlučte (neodcházejte tajně) a ujistěte ho, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout.
  • Zvyšujte sebedůvěru dítěte, mluvte s ním o tom, co se v mateřské škole dělá a jaké to tam je. Ujistěte dítě, že mu věříte, a že to zvládne. Dítě musí mít k mateřské škole kladný vztah, z toho důvodu nikdy mateřskou školou nevyhrožujte.
  • Veďte své dítě k větší samostatnosti, zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Veďte dítě k poznávání svého oblečení (můžete jej označit, nebo podepsat), mělo by si umět obléknout a svléknout základní části oblečení : punčocháče, ponožky, tričko... ( punčocháče dostatečně velké, v rubové části bez nitek, do kterých se zachytávají prstíky); veďte dítě k ukládání svých věcí na místo, kam patří, odkud je vzalo..; starší děti by měly dokázat převrátit oblečení na lícovou stranu;
  • Zbavit se své úzkosti znamená zbavit dítě jeho úzkosti. Děti dokážou velmi citlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do mateřské školy dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte. Případně se dohodněte, že dítě bude vodit ten z rodičů, který s tím má menší problém
  • Pravidelný denní režim. Navykněte dítě na pravidelné činnosti (vstávání, strava, pobyt venku, odpočinek...); buďte v dodržování režimu důslední - neustupujte dítěti. Vytvářejte klidný denní režim, měňte jej minimálně. Nenechte se ovlivňovat a vydírat, pokud se dítě vzteká, pláče, protestuje. Buďte laskaví, ale důslední!
  • Komunikační schopnosti. Veďte dítě k tomu, aby znalo své jméno (příjmení), aby na své jméno reagovalo; aby reagovalo na běžné pokyny (pojď, vezmi, přines, zvedni, ukliď hračku...); veďte ho ke zdvořilostním návykům (zdravení, požádat si o cokoliv nebo odpovídat na dotaz...);
  • Stravovací návyky - učte dítě jíst všechno, veďte ho k ochutnávání všech jídel, k samostatnosti (držet a ukusovat krajíc, jíst chlebovou kůrku, různé druhy pomazánek, všechny druhy čerstvého ovoce i zeleniny); správně držet lžíci a samostatně jíst, pít z hrnečku

Nabízíme i tzv. adaptační program. První den se půjdete do školky podívat, budete si spolu hrát. Druhý den si budete hrát a pak chvíli dítě samo bez Vás. Další dny, může dítě bez Vás strávit ve školce jen určitou chvíli a pak dobu prodlužujte. Samozřejmě každé dítě potřebuje jinou dobu na každou fázi adaptačního programu. Připomínáme i fakt, který víte sami nejlépe – své dítě znáte nejlíp právě Vy! I odměna je dobrou motivací...jistě že přiměřená...

Co všechno děti potřebují v naší školce

Co všechno děti potřebuje v naší školce

1. vhodné oblečení do třídy a na zahradu
    • není potřeba dodržovat módní trendy, lepší tepláčky se záplatou a tričko na „lítačku“, protože každý den tam Vaše dítě zanechá důkaz, že nesedělo a nepřihlíželo, ale pilně „pracovalo“
    • vhodnou obuv
    • do třídy (z bezpečnostních důvodů ne pantofle)- i tomu malému poroste sebevědomí, když si samo obuje botičky a „zaváže“ na suchý zip!, pevné bačkory nebo zdravotní sandále, které si nazuje samo. Nevhodné jsou boty typu CROCS!
    • náhradní oblečení i spodní prádlo pro případ, že dojde k polití, znečištění, zkrátka k nehodě… (uložte do zelené tašky v šatně)
    • svému dítě i nám pomůžete, když bude mít jeho oblečení co nejméně knoflíčků, kalhoty, nebo sukýnku do gumy, žádné provázky či přezky, kšandy
    • Nebojte se, i my mu pomůžeme, od toho tu přece jsme.
  2. krabici hygienických kapesníků
  3. hrníček na pití
  4. pyžamo( pokud dítě spí na lehátku)